Connect with us

Dünya

Ankara Fransız Kültür Merkezi’nden JEAN PAUL BELMONDO’ya “SAYGI GECESİ”

Published

on

BELMONDO, Fransız “YENİ DALGA sinemasının dünyaca tanınan aktörlerindendi. Jean Paul BELMONDO, Jean Luc GODARD’ın Ülkemizde “SERSERİ AŞIKLAR” olarak bilinen “A BOUT DE SOUFFLE-BEATHLESS (ABD)”filmindeki rolüyle şöhret oldu.

ÇILGIN PIERROT da BELMONDO’nun GODARD’ın imzasını attığı filmlerindendi. Filmlerinde dublör kullanmayan aksiyon komedi türünün usta ismi BELMONDO 6 Eylül Pazartesi günü vefat etti.

Fransız sinemasının “ELİT” aktörleri arasında yer alan BELMONDO, Fransa’nın en değerli nişanı LEGION d’HONNEUR’le de ödüllendirildi. Aktör Jean ROCHEFORT, Belmondo’num filmlerini Fransa’nın “DNA”sı olarak tanımlar. Dünyaca ünlü yönetmen QUENTIN TARANTINO da “GODARD’ın SERSERİ AŞIKLAR filminde bir gün HUMPHREY BOGART olmayı hayal eden bir genç görürüz. Bu filmden sonra 20 yıl boyunca genç aktörler JEAN PAUL BELMONDO olmayı hayal etti. BELMONDO sadece bir sinema yıldızının ismi değil, aynı zamanda yaşam arzusunu, karizmayı ve güçlü bir ruhu temsil eden bir simge” şeklindeki konuşmasıyla BELMONDO’nun kariyerini tanımladı.

Fransız ve Dünya sinemasının Efsane ismi ünlü aktör Jean Paul BELMONDO Ankara Fransız Kültür Merkezi’ndeki SAYGI GECESİNDE iki filmle anıldı.

Ankara Fransız Kültür Merkezi Belmando’nun “RİO MACERASI VE ÇILGIN PIERROT filmlerini seyircilerle buluşturdu.

Filmlerin gösteriminden önce Fransız Kültür Genel Müdürü JEAN JACQUES VICTOR konuşmasında Jean Paul BELMONDO’nun Fransa ve dünyada çok ünlü ve sevilen bir aktör olduğunu belirtti. VICTOR, sanatçının kaybından dolayı üzgün ancak filmleriyle var olan, yaşayan aktörü birlikte sinemada seyretmenin ayrıcalığıyla mutlu olduklarını söyledi.

Ankara’daki görevine yeni başlayan Fransız Kültür Merkezi Müdüresi Sophie GAUTHIER de Jean Paul BELMONDO’nun Fransız sinemasının önemli bir figürü olduğunu vurgulayarak onun anısına etkinliği düzenlediklerini kaydetti. Konuşmalardan sonra seyirciler BELMONDO ustanın RİO MACERASI ve ÇILGIN PIERROT filmini Fransız Kültür Merkezi’nde izlemenin hazzını yaşadılar. Seyirciler, ayrıca iki film arasında verilen KAHVE ve ÇAY molasında da birbirleriyle tanışma ve sohbet etme fırsatı buldular.

BİZ DE ENERJİ PETROL VE MEDYA GRUP OLARAK Ankara’daki görevine yeni başlayan Fransız Kültür Merkezi Müdüresi SOPHIE GAUTHIER’e başarılar diliyoruz.

DÜNYA VE FRANSIZ SİNEMASININ SEVİLEN DEV AKTÖRÜ BELMONDO anısına düzenledikleri SAYGI gecesinden dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz.

“NUIT DU RESPECT” du Centre Culturel Français d’Ankara à JEAN PAUL BELMONDO.

BELMONDO était l’un des acteurs de renommée mondiale du cinéma français “NEW WAVE”.

Jean Paul BELMONDO est devenu célèbre pour son rôle dans le film de Jean Luc GODARD ” A BOUT DE SOUFFLE-BEATHLESS (USA) “, connu dans notre pays sous le nom de ” SERSERİ AŞIKLAR “. PIERROT LE FOU était aussi l’un des films de BELMONDO signé GODARD.

BELMONDO, le maître du genre comédie d’action, qui n’utilise pas de cascades dans ses films, est décédé le lundi 6 septembre. BELMONDO, qui fait partie des acteurs “ELITE” du cinéma français, a également reçu la médaille la plus précieuse de France, la LÉGION d’HONNEUR.

Le comédien Jean ROCHEFORT décrit les films de Belmondo comme “l’ADN” de la France.

Le réalisateur de renommée mondiale QUENTIN TARANTINO a également déclaré : « Dans “A BOUT DE SOUFFLE” de GODARD, nous voyons un jeune homme qui rêve d’être un jour HUMPHREY BOGART. Pendant 20 ans après ce film, de jeunes comédiens rêvaient de devenir JEAN PAUL BELMONDO. BELMONDO n’est pas seulement le nom d’une star de cinéma, mais aussi un symbole représentant la volonté de vivre, le charisme et un esprit fort, ils définissent la carrière de BELMONDO.

Nom légendaire du cinéma français et mondial, le célèbre acteur Jean Paul BELMONDO a été commémoré avec deux films à la NUIT DU RESPECT au Centre Culturel Français d’Ankara. Le Centre Culturel Français d’Ankara a réuni les films de Belmando “L’HOMME DE RIO” ET PIERROT LE FOU” avec le public.

Avant la projection des films, le directeur général de la Culture française JEAN JACQUES VICTOR a déclaré dans son discours que Jean Paul BELMONDO est un acteur très connu et aimé en France et dans le monde. VICTOR a dit qu’ils sont désolés pour la perte de l’artiste, mais ils sont heureux du privilège de regarder ensemble l’acteur vivant qui existe avec ses films au cinéma. Sophie GAUTHIER, Directrice du Centre Culturel Français, qui vient de prendre ses fonctions à Ankara, a souligné que Jean Paul BELMONDO est une figure importante du cinéma français et a rappelé qu’ils ont organisé l’événement en sa mémoire.

NOUS, EN TANT QUE GROUPE ENERGIE PETROL ET MEDIA, souhaitons plein succès à SOPHIE GAUTHIER, Directrice du Centre Culturel Français, qui vient de prendre ses fonctions à Ankara. Nous tenons à les remercier pour la soirée RESPECT qu’ils ont organisée en mémoire de BELMONDO, L’ACTEUR GÉANT AIMÉ DU MONDE ET DU CINÉMA FRANÇAIS.

Dünya

“Nijerya’nın Afrika kıtasında barışın, istikrarın ve ekonomik kalkınmanın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır”

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Devlet Başkanı Buhari ile düzenlediği basın toplantısında, “D-8, İslam İşbirliği Teşkilatı, ECOWAS ve Afrika Birliği gibi kuruluşların önemli bir üyesi olan Nijerya, bölgesinin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Nijerya’nın Afrika kıtasında barışın, istikrarın ve ekonomik kalkınmanın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında iki gün önce Sokoto eyaletinde bir pazar yerine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden Nijeryalılara Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm Nijerya halkına baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Beş yıl aradan sonra, Nijerya’ya gerçekleştirdiği resmî ziyaretin Türkiye-Nijerya ilişkilerini bir üst düzeye çıkaracağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az önce çeşitli alanlarda imzalamış olduğumuz anlaşmalar, ziyaretimizi taçlandırmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Buhari’yle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Türkiye-Nijerya ilişkilerini tüm cepheleriyle gözden geçirdik. Münasebetlerimizi her alanda nasıl daha ileriye taşıyabileceğimize ilişkin fikir teatisinde bulunduk. İş birliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı memnuniyetle müşahede ettik. Önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 60. yıl dönümünü idrak edeceğiz” dedi.

“NİJERYA İLE TİCARET HACMİMİZ, GEÇTİĞİMİZ YIL 2 MİLYAR DOLARI BULDU”

Nijerya’nın Türkiye’nin Afrika kıtasındaki en eski diplomatik temsilciliklerinden birisine ev sahipliği yaptığını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “D-8, İslam İşbirliği Teşkilatı, ECOWAS ve Afrika Birliği gibi kuruluşların önemli bir üyesi olan Nijerya, bölgesinin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Nijerya’nın Afrika kıtasında barışın, istikrarın ve ekonomik kalkınmanın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika kıtasının üretim merkezi konumundaki Nijerya ile 2020 yılında 2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stratejik ortaklık temelinde şekillenen Afrika’yla ilişkilerimize mevcut ziyaretlerimizle ivme kazandırıyoruz. Afrika’daki Büyükelçiliklerimizin sayısı 43’e ulaştı. 21-22 Ekim’de 3. Türkiye-Afrika İş Forumu’nu İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Ardından, 17-18 Aralık’ta İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağız. Nijerya’yla iş birliğimizi her alanda daha ileriye taşımaya kararlıyız. Pek çok Nijeryalı gencin Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde eğitim görmesinden ve Türkiye Burslarından faydalanmasından da özellikle mutluluk duyuyoruz” dedi.

“NİJERYA İLE ASKERÎ, SAVUNMA VE GÜVENLİK KONULARINDAKİ İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ”

Türkiye olarak, dost ve kardeş ülke Nijerya’daki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütleri, silahlı çeteler ve deniz haydutlarıyla eşzamanlı mücadele yürüten Nijerya ile askerî, savunma ve güvenlik konularındaki iş birliğimizi güçlendiriyoruz. Bu vesileyle, terör hadiselerinde hayatını kaybeden Nijeryalı kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Nijerya halkına sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayii ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkân ve kabiliyetlerini Nijerya’yla paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin, Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim. Malumunuz Türkiye de uzun yıllardır PKK/PYD, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere çeşitli sayıda terör örgütüyle mücadele etti. 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili, FETÖ’nün Nijerya’da sürdürdüğü yasadışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

NİJERYA DEVLET BAŞKANI BUHARİ: “TÜM DÜNYAYA ÖRNEK TEŞKİL EDİYORSUNUZ”

Türkiye ile Nijerya arasındaki sıcak ilişkilerin iyi seviyede olduğunu vurgulayan Nijerya Devlet Başkanı Buhari, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikinci kez Abuja’da ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, ziyarette ikili ilişkiler gibi birçok konuyu ele aldıklarını aktararak Nijerya ile Türkiye arasındaki nezaket çerçevesinde bu konuları değerlendirdiklerini kaydetti.

İki ülke arasında 8 yeni anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandığını belirten Nijerya Devlet Başkanı Buhari, “Enerji, savunma sanayisi, madencilik ve hidrokarbon alanlarında anlaşmalar imzaladık. Bu anlaşmaların en kısa zamanda uygulamaya geçmesini umuyoruz” dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, görüşmelerde Nijerya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) protokollerinin değiştirilerek Türkiye’ye uygulanan seyahat yasaklarının kaldırıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da Abuja’da çok kıymetli işlere imza attığını vurgulayan Buhari, “Abuja’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından onarılan ortaokulun açılışını yaptı” dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, TİKA’nın Nijerya’ya gerçekleştirdiği desteklerden dolayı Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Cömertliği ve iş birliği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Nijerya Devlet Başkanı Buhari, “Çatışma alanlarından kaçan 4 milyon kişiye ülkenizde ev sahipliği yaptığınız için teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Tüm dünyaya örnek teşkil ediyorsunuz” ifadesini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

İki ülke arasında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması”, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Nijerya Maliye, Bütçe ve Ulusal Planlama Bakanı Zainab Ahmed tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hidrokarbon Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama tarafından imza altına alındı.

“Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik Alanında İşbirliği Anlaşması” ile “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması” ise Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama tarafından imza altına alındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Heyetlerini birbirlerine takdim eden ve basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

OKUMAYA DEVAM ET

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Togo, Burkina Faso ve Liberya Devlet Başkanlarıyla bir araya geldi

Published

on

By

Resmî ziyareti nedeniyle Togo’nun başkenti Lome’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Burkina Faso Devlet Başkanı Christian Kabore ve Liberya Devlet Başkanı George Manneh Weah ile bir araya geldi.


Cumhurbaşkanlarının görüşmelerinin ardından bir bildiri yayımlandı.

Togo, Burkina Faso, Liberya ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarının Görüşmesine Dair Nihai Bildiri

OKUMAYA DEVAM ET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 8. Türkiye İnovasyon Haftası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da

SETMARİNE YACHTS

Falcon 900LX

Haber Burada